GüncelHaberler
TanıtımFilmleri
 
BAŞKANIN MESAJI Toptan Grup

TİMFED, İnşaat Müteahhitleri Federasyonu yönetim kurulu üyesi Mehmet Toptan, konut satışlarındaki yeni KDV düzenlemesinin ertelenmesini istedi. Toptan, inşaat sektörünün sorunları çözülmeden KDV düzenlemesinin uygulanmaması gerektiğini bildirdi. Toptan, yaptığı yazılı açıklamada, inşaat sektöründe doğrudan ya da
dolaylı olarak 4 milyon kişinin istihdam edildiğini ifade etti. Türkiye ekonomisinin 2012 yılında yaklaşık yüzde 3 büyüdüğünü anımsattı , inşaat sektöründeki büyüme oranının ise yüzde 1'de kaldığına dikkati çekti.
 
Büyükşehirlerdeki lüks konutlarda uygulanacak KDV oranına ilişkin düzenlemenin, geçen yılın ikinci yarısından bu yana tartışıldığını hatırlatan Toptan, şunları kaydetti:
 
"İnşaat sektöründeki büyüme rakamları, sektörün düştüğü durumu net bir şekilde ortaya koyuyor. Doğrudan ya da dolaylı yollardan 4 milyon kişiye istihdam sağlayan inşaat sektörü rahatsız. Yeni KDV düzenlemesi belki vergide adaleti sağlayacak ama zamanlaması yanlış oldu. Konut fiyatlarındaki artış, zaten sıkıntıda olan inşaat sektörünü geleceğini kötü yönde etkilemektedir.

Öneriler
 
Açıklamasında, "Ya inşaat sektörünün sorunları çözülsün ya da uygulama ertelensin" ifadelerini kullanan Toptan , TİMFED'in  önerilerini şöyle sıraladı:
 
"Sektörde tekel konumuna gelen TOKİ, sadece sosyal konut üretmeli, sosyal konut dışındaki faaliyetlerini durdurmalı. TOKİ'nin serbest piyasa ekonomisine aykırı şekilde, hasılat paylaşımı adı altında ya da doğrudan kendisinin yaparak 500 bin ile 1 milyon lira arasında sattığı konutların yeni KDV uygulamasının dışında tutulması haksız rekabete yol açmakta. TOKİ'nin sattığı konutlara da müteahhitlerle aynı şartlarda KDV uygulanmalı. Afet Yasası kapsamında kentsel dönüşüm uygulanacak alanlarda, özellikle de İstanbul ve İzmir gibi bölgelerde 500 bin ile 1 milyon lira arası ve üstü fiyatlarla satılacak konutların yeni KDV uygulamasından muaf tutulması haksızlıktır. Bu haksızlık ortadan kaldırılmalı.
 
İnşaat müteahhitleri yüzde 18 KDV ödeyerek malzeme satın alıyorlar. Konutu yüzde 1 KDV ile satarken aradaki yüzde 17'lik farkı almaları yasal hakları. Ancak, müteahhitler, KDV farkını talep ederken adeta süründürülüyor. Bu konudaki tüm engeller kaldırılsın. Müteahhit KDV farkını sadece inşaat bitiminde talep edebilmekte. İnşaatlar 2-4 yıl arasında tamamlanabilmektedir. Bu da müteahhidin peşin ödediği KDV'yi ancak 4 yıl sonra alabilmesi anlamına gelmektedir. KDV farkları, ödendikleri yılın sonunda iade edilmelidir. Sektördeki başı bozukluğun giderilmesi için çürük elmalar ayıklanabilmelidir. Afet Yasası kapsamında 6,5 milyon konutun dönüştürülmesi öngörülmektedir. Dünyanın en büyük imar hareketi olacak bu dönüşümün ekonomik büyüklüğü de 500 milyar dolar olacak. Sağlıksız yapı stokunun sorumlusu olan karnesiz çalışan kişilerin bu imar hareketinin içinde yer almasının engellenmesi açısından Müteahhitler Odası'nın kurulması, kaçınılmaz bir zorunluluk olmuştur. Bu konudaki yasal engeller ortadan kaldırılmalıdır."

Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu 

Yönetim Kurulu Üyesi

Mehmet TOPTAN

Bağlı OlduğuKuruluşlar
Linkler
© Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. 2008 Toptan Grup. Güzelyurt Mah. 7. Cad. No:1 K:10 Beylikdüzü/ İstanbul. Phone : 0(212) 853 88 44(Pbx). Fax : 0(212) 853 62 20. E-mai : mehmet@toptangrup.com